Általános szabályozási előírások
A horgász a horgászat megkezdése előtt köteles megismerni és a horgászat során betartani a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény (Hhvtv.) és a végrehajtására kiadott 133/2013. (XII.29.) VM rendelet (Vhr.) rendelkezéseit, valamint a Helyi Horgászrend szabályait. Az engedélyben szereplő előírások be nem tartása, vagy megszegése esetén a halőrök az Állami horgászjegyet és a területi engedélyt a helyszínen bevonhatják.
A területi jegy vásárlásával a horgász polgárjogi szerződést is köt a jegy kiadójával, s ennek keretében hozzájárul adatai hatályos jogszabályoknak megfelelő, célhoz kötött kezeléséhez. A Kék-horgásztavon a hatósági személyeken túl kizárólagosan a hasznosító képviselői, az általa megbízott halőrök és a társadalmi halőrök jogosultak ellenőrizni a 2013. évi CII. Hhvtv., és a Helyi Horgászrend betartását.
A horgászok a halőrök intézkedésének kötelesek alávetni magukat. A horgász a területi jegy váltásával egy időben elfogadja, hogy a hasznosító által megbízott halőrök az intézkedés és ellenőrzés alkalmával, amennyiben azt szükségesnek ítélik jogosultak digitális hang, álló és mozgókép felvételeket készíteni. A Hhvtv. és a Helyi Horgászrend megsértése esetén a hatósági személyek figyelmeztethetik a horgászt, illetve szabálysértési eljárást kezdeményezhetnek ellene. A szabálysértéshez, vagy bűncselekményhez használt eszközöket a halőr ideiglenesen elveheti, az igazolást megtagadó, vagy ellenállást tanúsító személy ellen kényszerítő eszközt alkalmazhat. A szabálysértésen ért horgásznak a későbbiekben nem áll módunkban területi jegyet adni.
A tavon kamerarendszer működik, melynek felvételei (az adatvédelmi előírások betartása mellett) az esetleges bizonyítási eljárás során a hatóságok részére átadásra kerülnek.
Horgászrendi szabályok
A Kék - horgásztó nyilvántartott halgazdálkodási vízterület (víztérkódja: 13-122-1-1), így a tavon kizárólag érvényes állami horgászjeggyel, valamint területi jeggyel a catch and release (C&R), azaz „fogd meg és engedd vissza” sporthorgászati módszer szellemében engedélyezett a horgászat. A horgász területi engedély a strand használatára nem jogosít.
Felnőtt horgász kettő, míg a gyermek és ifjúsági horgász egy horgászfelszereléssel, felszerelésenként egy szakáll nélküli horoggal horgászhat. A főzsinór maximum 0,30-as vastagságú monofil lehet. A fonott főzsinór és előtét zsinór használata TILOS! Fonott zsinór kizárólag horogelőkének használható, de csak maximum 0,18-as vastagságig.
Az önakasztós módszer használata TILOS. A pergetés és ragadozó halakra horgászni TILOS! A szerelék kizárólag bedobás útján juttatható be a vízbe. A tavon TILOS az etetőanyag, horog, szerelék behúzása, behordása és az etetőhajó használata. A nagymennyiségű szoktató és alapozó etetés, valamint romlott, penészes etetőanyag, áztatott, főzésmentes magvak, továbbá a kutyatáp használata TILOS! Egy horgászat alkalmával kizárólag jó minőségű, maximálisan 3 kg darált, vagy szemes takarmány, pellet, bojli használható fel csalogató etetésként, illetve az etető, vagy method kosárban. Az etetőanyagot kézzel, csúzlival, etető csővel, rakétával, vagy horgászbottal lehet bejuttatni a vízbe.
A kifogott halakat, a horogról történő levételt követően haladéktalanul vissza kell helyezni a vízbe. A nagytestű halakkal óvatosan és körültekintően kell bánni. Aki gondatlanságból, vagy szándékosan elpusztítja a kifogott halat, vagy úgy bánik vele, hogy az a pusztulásához vezet, az köteles az okozott kárt megtéríteni. A halakat szákolást követően kötelező az előnedvesített halbölcsőbe helyezni, és ott kell a horgot kíméletesen eltávolítani. A visszaengedés előtt a horog helyét fertőtleníteni kell. Fénykép, videó készítés során a halat (nem állva, magasra tartva) a bölcső felett tartva fényképezzük, kerülve a hal leejtését. A fertőtlenített, tiszta halbölcsőbe illő matracot, valamint a sűrűszövésű merítő szákot, és a fertőtlenítőszert a halőrháznál kapják meg a horgászok a területi jegy váltását követően. Saját halkíméleti eszköz, merítő szák használata TILOS!
A horgász a bevetett horgászkészséget nem hagyhatja el, azokat más felügyeletére (területi jeggyel rendelkezőre sem) nem bízhatja. Amennyiben elhagyja a horgászhelyet, a horgászkészségeket köteles kivenni a vízből. A mértéktelen alkoholfogyasztás az etikátlan viselkedés, ordibálás, tilos, a zenehallgatás nem zavarhatja a többi horgász szórakozását. A mellékhelyiség használata kötelező.
A tóban több jelölt hal van, ezért ezek megfogásakor ügyelni kell arra, hogy a jel ki ne szakadjon a hal izomzatából. A jelölt hal hosszát (orrcsúcstól a farok úszó tövéig) és tömegét kérjük pontosan lemérni és a területi jegy erre kialakított rovatában a jel számával együtt lejegyezni. A horgászat befejezését követően amennyiben jelölt halról készült adatrögzítés, az ilyen területi jegyet a halőrházba le kell adni.
Egyéb szabályok
A tavon szemetelés, a cigarettacsikk eldobása TILOS! Az esőbeállókban és a stégeken TILOS a dohányzás! Dohányozni az arra kijelölt helyen szabad. A csikkeket TILOS eldobálni, azokat az erre a célra kirakott tartókba kell elnyomni és elhelyezni. A szemetelőt, a csikket eldobót, vagy szemetes helyen horgászót a halőr felszólítja a szemét összeszedésére. Amennyiben a horgász a szemetet nem hajlandó összeszedni, a területi engedélye bevonásra kerül, a horgászatot be kell fejeznie, valamint a tavat el kell hagynia.
A horgászhelyen, illetve a horgászat során vagy azon túl a természet, és a vízpart védelmének érdekében a helyi élővilág állapotának, minőségének bármilyen megváltoztatása, zavarása, a víz szennyezése, abba bármilyen vegyi anyag bejuttatása TILOS! A természeti és az épített környezet megóvása, a tisztaság fenntartása kártérítési felelősség vállalása mellett a használók kötelessége. Az esőbeállókat tisztán, kitakarítva, a padozatot lesöpörve kell elhagyni. A keletkezett szemetet a horgász köteles az arra kijelölt zsákba gyűjteni, majd távozásakor a horgászhelyről azt a gyűjtő konténerbe elhelyezni. A horgászat befejezését követően a horgászhelyen lévő pontymatracot és merítő szákot, és fertőtlenítőszert a halőrháznál a halőr részére le kell adni.
A strand területén TILOS a horgászat. Horgászni csak a kijelölt számokkal jelzett helyeken lehet. Az esőbeállók előtti stégek kétszemélyesek, így amennyiben azt egy egyedül érkező horgász foglalja el, köteles tűrni, hogy mellé egy másik horgász is helyet foglalhat. A 8-9-es, valamint a 15-16-os horgászhelyek kizárólag az úszós horgászok részére fenntartott helyek. A mozgáskorlátozottak részére fenntartott horgászhelyen csak az oda jogosult személyek horgászhatnak. A tavon a belső szerviz úton gépjárművel kizárólag a hasznosító munkatársai, dolgozói, és a mozgássérültek, fogyatékkal élők közlekedhetnek.
A gépjármű parkolóban, a horgásztavon és annak területén bekövetkezett balesetek, anyagi károk tekintetében a halgazdálkodási hasznosítót felelősség nem terheli.
Szervezett horgászversenyek esetén a hasznosító a tavon a horgászatot korlátozhatja. A versenyről és a területlezárásról szóló információkban feltüntetett időintervallumon belül a tavon kizárólag a versenyzők horgászhatnak.
Információs számunk: 06 30/240-7356